expedice CZECH LHOTSE 2010

14. 9. 2010 - Zpráva č.7 (od Galoše)

Tak, je úterý 14. září večer a my za vydatného deštíku se sněhem zasedli v jídelním stanu v BC, kde nám není zima, protože je připraven zřejmě pro turisty nepálského vzrůstu a maximálně pro 3 osoby. Ale neva, hlavně jsme tady, všichni v pohodě a se všema věcma.

Naposledy jsme se ozvali z Namche, kde jsme kvůli dešti a neúplné bagáži zůstali ještě jednu noc, ale pak jsme postup urychlili tak, že v BC jsme byli za dva a půl dne. Včera jsme měli štěstí na počasí, ráno bylo slunečno a cestu pod Nuptse a Pumori přes ledovec až na místo, kde ležely na hromadě naše věci, jsme absolvovali s nadšenými trekaři, kteří měli to štěstí, že snad poprvé tohoto podzimu viděli dál než na druhou stranu údolí. Idyla trvala jen dopoledne, ale to stačilo k vykopání plošin v členitém ledovci na naše stany a ke vztyčení kuchyňského, jídelního a hajzlíkového stanu. Všechny plošinky jsme pečlivě vyložili kameny a částečně vybalili osobní věci, což nás docela unavilo, vzhledem k rychlému postupu a dřině hodné otroků ve výšce cca 5300 metrů nad mořem. Ani dnes jsme se nenudili, přebalili jsme všechny věci a potraviny a za mizerného počasí, které se má snad pozítří vylepšit, dále zdokonalujeme místo našeho budoucího, téměř měsíčního pobytu. Z důvodu aklimatizace, špatného počasí a formalit ohledně bagáže, lezecké výbavy, odpadků, výkalů a placeného průstupu ledovcem Khumbu, zde setrváme ještě zítra, a pak se pokusíme vyrazit nejdříve přes obávaný ledovec do prvního výškového tábora (C1) ve výšce 6100 a hned hned do druhého tábora (C2) – 6400 m.n.m. Zdá se, že nás ani komplikace s dopravou nezaskočily, protože monzum se nečekaně protáhl až do dnešních dnů.

Během poklusu za střídavého počasí z Namche do BC jsme v Thenboche zastihli budhistické ceremonie za účasti Lámů z Buthanu a Nepálu s davy věřících. Dále jsme rychle prošli rododendronovými lesy a údolími s visutými mosty, až po morény ledovce s kouzelnou květenou. Po cestě jsme míjeli malé skupinky trekařů a v zatím prázdných lodžiích jsme se blíže seznámili jen s mladými manželi z Japonska, ale stálo to zato. Docela šílení lidé, cestující několik měsíců po Asii s výbavou něco mezi Hippies a Eskymáky z minulého století, zato s nekončící dobrou náladou, vyprovokovali kytarový česko-japonský hudební večírek a včera se na nás, kopáče ledu, přišli podívat do BC.

Zatímco já, nejmenší obyvatel naší chýše sepisuji tuto zprávu pro Vás, Polda a ostatní píší zprávu o množství lezeckého materiálu a jídla, které poneseme nahoru, kvůli kontrole odpadků a dolů stažených věcí. Náš průvodce – sherpa Lopsang s tímto elaborátem zíra zaběhne dolů do Namche s vedlejším úkolem koupit po cestě hořčici. Dopsání této mé zprávičky mi narušuje náš kuchař Narajn se svým pomocníkem Tendym, kteří na náš kapesní stůl začínají nosit jídlo. Tak Čau, jak zdraví japonci česky. Galoš.

 

zpět na zprávy z expedice

Dave Design - vaše internetové řešení